A kiskorú, tehát 18. életévét be nem töltött gyermek, gyermekek esetében a szülői felügyelet, vagy gyámság rendezése elengedhetetlen. A köznyelvben gyermekelhegyezési perként ismert eljárást akkor is meg lehet indítani, ha a felek a házasság felbontásáról még nem határoztak, sőt akkor is, ha a szülők nem állnak házassági kötelékben egymással.
Nem csak irodánk, hanem a törvény, a bíróság is kiemelten kezeli a gyermekelhelyezés kérdését, tehát a lehető legalaposabban kell eljárni. A gyermekelhelyezésnek nem csupán jogi, hanem érzelmi vetületei is vannak, így ezeket nehéz is volna különválasztani az eljárás során. Arra kell törekednünk, hogy a felek és a gyermek érdekeit szem előtt tartva, a lehető legjobb és legbiztonságosabb megoldást sikerüljön megtalálni, méghozzá a lehető leggyorsabban.
A szülői felügyeleti nem csupán jogokkal, hanem kötelezettségekkel is jár. Ilyen jogok és kötelezettségek többek között a gyermek gondozása, gyermek nevének meghatározása, gyermek nevelése, tartózkodási helyének meghatározása, vagyonának kezelése is.
A közös szülői felügyeletről a felek megállapodást is köthetnek akkor is, ha a szülők külön élnek. A bíróság – a gyermek érdekeit szem előtt tartva- dönt a közös szülői felügyelet gyakorlásáról a szülők közös, ilyen irányú kérelme esetén, ugyanakkor meg is szüntetheti azt, ha a felek között folyamatos, a közös felügyeletet ellátó konfliktus állna fenn.
Kizárólagos felügyeleti jog esetében a különélő szülők megállapodásának hiányában a bíróság dönthet arról, hogy melyik fél gyakorolhatja a szülői felügyeleti jogot. Itt is a középpontban az áll, hogy a gyermek számára mi a legjobb, tehát mi az, ami a gyermek szellemi, testi, erkölcsi fejlődését leginkább garantálja. Nyilvánvaló, hogy ettől függetlenül vannak olyan kérdések, melyben a különélő szülők közösen kell, hogy döntést hozzanak, ilyenek többek között a gyermek szülőjével azonos lakóhelyén kívüli tartózkodási helyének megállapítása, vagy a gyermek állampolgárságának megváltoztatása, vagy akár iskolájának, életpályájának megválasztása. Összefoglalván elmondható, hogy a szülők a gyermek kiegyensúlyozott fejlődésének érdekében kötelesek együttműködni. Ki kell emelnünk, hogy irodánk is ezt az álláspontot vallja és mindent meg fogunk tenni annak érdekében, hogy gyermekelhelyezési ügyekben a leghatározottabban kiálljunk a gyermekek érdekében.