Haszonélvezet

Gyakori eset, hogy egy adott tulajdonrészre haszonélvezeti jog kerül bejegyzésre, mely biztonságos megoldást nyújthat a felek számára, ehhez azonban fontos ismerni, hogy pontosan mit is jelent a haszonélvezet.

Haszonélvezeti jog azzal keletkezik, hogy az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre kerül. A haszonélvezeti jog nem átruházható, de a gyakorlását át lehet engedni, azonban ellenérték fejében csak akkor, ha az ingatlan tulajdonosa – azonos feltételek mellett- az ingatlan használatára nem tart igényt.

A haszonélvezőnek ugyanakkor kötelezettségei is vannak; köteles a tulajdonost értesíteni az ingatlant fenyegető veszélyekről, az esetlegesen beállott kárról és köteles tűrni ennek elhárításához szükséges intézkedéseket, de köteles – többek között- az ingatlan fenntartásával kapcsolatos terhek viselésére, az ingatlan használatával kapcsolatos terhek, továbbá a közterhek viselésére. A haszonélvező felelős az ingatlanban bekövetkezett károkért, kivéve, ha bizonyítja, hogy úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható. A rendeltetésszerű használattal járó értékcsökkenést a haszonélvező nem köteles megtéríteni. Öröklés esetén az örökhagyó házastársa örökli mindannak a vagyonnak a haszonélvezetét, amelyet egyébként nem ő örököl (özvegyi jog). Az ingatlan-nyilvántartásban a túlélő házastárs törvényes öröklésen alapuló haszonélvezeti jogát „özvegyi jog” elnevezéssel kell megjelölni. Ha a házastárs új házasságot köt, haszonélvezeti joga megszűnik.

Haszonélvezet során gyakran felmerülő kérdések

Lépjen kapcsolatba velünk, hogy segíthessünk!

Hatékony megoldások 35 év tapasztalatával!​